„Video killed the radio star” – emlékeznek még a régi Buggles slágerre 1980-ból, a klipek és a zenetévék korszakának hajnaláról? Milyen távolinak és egyben gyermekien naivnak tűnik a mából az arról való danolászás, hogy a videózás, a zenékhez kapcsolt képi világ majd kiiktatja a rádiókorszak sztárjait.
Merthogy... merthogy egészen döbbenetes fejleményekkel találkozhatunk mostanában, egy újabb korszak hajnalán. A mesterséges értelemről beszélek. Mostanság, amikor az egyre életszerűbb világmegfejtő chatelésektől a gombnyomásra készülő illusztrációikig egyre szédítőbb produkcióit látjuk a mesterséges értelemnek, továbbra is egymásnak feszül két radikális nézőpont.
Az egyik a sztoikus szkepszisé, hogy ugyan már, ez még mindig nem is valódi mesterséges értelem, és egyébként sem kell aggódni, mert 1. sosem fog valóban öntudatára ébredni 2. ha még tovább is fejlődik és bármi is lesz, azzal nem lesz gond, titi-tuti, becsszó!
A másik nézőpont pedig a rémületé: hogy eddig, és ne tovább, jön a nihil, az üresség kora,
sőt, az emberiség fölöslegessé válása, félredobása, a gépek ébredése, öntudatra ébred a Skynet és vége mindennnek.
Annyira azért nem meglepő, hogy az elmélkedőbb hajlamú és konzervatívabb lelkületű emberek inkább aggodalmaiknak adnak hangot.
De amíg várjuk a dolgok kifutását, ami netán egyenlő lehet majd a szingularitás pillanatával, amikor a mesterséges értelem felébred és kicsúszik az emberiség kezeiből, addig is csak kell valahogy szórakoznunk, kikapcsolódnunk is. Esetleg egy kis könnyű zenével. Poppal, rockkal, satöbbi.
Nos, a mesterséges értelem már a szórakoztatóiparba is megérkezett, jelenthetjük. S most nem is a celebritások deep fake pornóira gondolok, hanem a zenére.
A mesterséges értelem által generált zenére. Ami épp most tör át a lehetetlenség falán. Képzeletünk falán.
El se tudtuk volna képzelni korábban. És most mégis lehetséges. A távlatok és a következmények pedig beláthatatlanok.
A napokban történt, hogy egy Heart on My Sleeve című dal megjelent a semmiből, rajta Drake és the Weeknd, az elmúlt évek legnagyobb r'n'b sztárjainak hangjával. Na, nem a valóságos, létező, énekelni és dalokat alkotni képes két zenész hangjával, hanem a mesterséges értelem által képzett utánzataikkal – írja a Guardian.